داوران

به منظور روان‌سازی فرآیند داوری مقالات، به محض اینکه سردبیر فردی را به عنوان داور مقاله مشخص کرد، ایمیلی حاوی ثبت‌نام ایشان به عنوان داور ارسال می‌شود و از وی درخواست می‌شود موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام کند. در این مرحله نیازی به ورود به سامانه نیست. داور با انتخاب یکی از دو گزینه قبول یا رد داوری، نظر خود را در سامانه ثبت می‌کند. چنانچه داور، ارزیابی مقاله ارسالی را بپذیرد، پیوند دسترسی به اصل مقاله برای ایشان ارسال می‌شود. داور با کلیک روی این پیوند، بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه می‌شود و امکان داوری مقاله و دسترسی به اصل مقاله و فرم داوری برای وی فراهم می‌شود. به هر حال، برای آغاز به داوری، این امکان نیز وجود دارد تا پس از مراجعه به سامانه و ورود نام کاربری و کلمه عبور، وارد صفحه شخصی داور ‌شوید.

*صفحه اختصاصی داور

پس از ورود به سامانه، نقش داور را انتخاب کنید. در صورتی که شما از قبل به عنوان داور در سامانه ثبت شده باشید، امکان مشاهده این نقش برای شما وجود دارد. در این صفحه، تمامی گزینه‌های زیر مشاهده می‌شود:

ورود اطلاعات حساب بانکی:اطلاعات حساب بانکی خود را در این قسمت وارد کرده یا ویرایش کنید.

مقالات جدید: مقالاتی که برای داوری ارسال شده است و هنوز باز نکرده‌اید. برای داوری مقالات این گزینه را انتخاب کنید.

مقالات در حال داوری: مقالات در حال داوری که در مراجعات قبلی ناتمام گذاشته‌اید و می‌توانید دوباره باز کنید و فرآیند داوری را کامل کنید.

مقالات داوری شده: مقالات داوری شده، که فقط فهرست می‌شوند و چون نظر نهایی خود را اعلام کرده‌اید، دیگر نه نیازی به کار بیشتر دارد و نه می‌توانید نظر قبلی را تغییر دهید!

مقالات رد شده برای داوری: مقالاتی که داور آنها را برای داوری نپذیرفته است.

مقالات بسته شده: مقالاتی که مهلت داوری آنها به پایان رسیده؛ داور نتیجه داوری را اعلام ننموده است و سردبیری نیز تصممیم نهایی را اتخاذ کرده است.

برای داوری مقالات روی کد مقالات کلیک کنید.

برای تکمیل فرم داوری ابتدا باید بپذیرید که داوری مقاله را انجام می‌دهید.

فرض کنیم که مقاله جدیدی برای شما ارسال شده است. این مقاله‌ها در بالای صفحه فهرست می‌شوند و در کنار هر مورد، یک کد اختصاصی درج شده است. روی این کد کلیک کنید تا مشخصات مقاله باز شود. با کلیک بر روی کد مقاله می‌توانید توضیحات سردبیر، چکیده مقاله و کادر مخصوص درج نظر اولیه خود را رویت کنید. در مرحله اول فقط از داور خواسته می‌شود که آمادگی خود را برای داوری اعلام کند؛ می‌توانید گزینه قبول می‌کنم یا قبول نمی‌کنم را انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، دکمه ذخیره را انتخاب کنید.

در صورتی که داور بپذیرد داوری مقاله را انجام دهد، امکان مشاهده متن کامل مقاله و فرم داوری را دارد. در غیر این صورت، فقط چکیده مقاله برای داور قابل مشاهده است.

برای مشاهده متن کامل مقاله، گزینه "دریافت فایل" را انتخاب کنید.

برای مشاهده فرم داوری گزینه "فرم ارزیابی مقالات " را انتخاب کنید. فرم داوری از چند قسمت اصلی تشکیل شده است:

سوالات چند گزینه ای /توضیحات داور برای دبیر علمی/ توضیحات داور برای نویسنده/ نظر قطعی داور در رابطه با مقاله

چند نکته:

-        بعد از داوری مقاله و ثبت نظر داور در سامانه امکان تغییر نظر  وجود ندارد. اهمیت این موضوع از این جهت است که ممکن است دبیرتخصصی  بر اساس نظر داور، تصمیم خاصی اتخاذ کرده باشد. بنابراین داور فقط می‌تواند نظر خود را مشاهده کند.

-        مقالاتی که به داوری ارسال می‌شود، از طریق ایمیل به داور اطلاع‌رسانی می‌شود.

-        داور می‌تواند با انتخاب گزینه‌های قبول یا رد داوری، بدون اینکه نیاز باشد وارد سامانه شود، نظر خود را اعلام کند.

-        برای مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با یک مقاله، روی کد مقاله کلیک کنید.

-        امکان کلیک روی کد مقاله بعد از اتمام فرآیند داوری، به صورت خودکار غیرفعال می‌شود.

-        تنها پس از قبول داوری مقاله، امکان مشاهده متن کامل مقاله وجود دارد.

-        به هر ترتیب، چنانچه داور در ابتدا بپذیرد مقاله‌ای را داوری کند، اما در ادامه کار نظر ایشان تغییر کند، این امکان وجود دارد تا به طور مشخص نظر خود را با گزینه "نمی‌توانم داوری کنم" در سامانه درج کند.

-        در سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب داور می‌تواند:

یک یادداشت اختصاصی برای نویسنده بنویسد.

یک یادداشت اختصاصی برای سردبیر نشریه ارسال کند.

فرم اختصاصی ارزیابی را تکمیل کند.

یک فایل ویرایش شده یا همراه با یادداشت‌ها و حاشیه‌نویسی را  از طریق سامانه برای سردبیر علمی نشریه ارسال کند. اغلب ارزیاب‌ها ترجیح می‌دهند نظر خود را در حاشیه  مقاله درج کرده یا با استفاده از امکانات ورد، مواردی را برای اصلاح و ویرایش مشخص کنند.

-        فایل ویرایش شده و نظرات تکمیلی خود را در قالب یک فایل متنی با استفاده از بخش بارگذاری فایل، ارسال کنید. فایل مذکور برای دبیرتخصصی و نویسنده ارسال می‌شود. البته این گزینه اختیاری است.

-        در پایان لازم است داور  نظر نهایی خود را در قالب یکی از پنج گزینه زیر مشخص شود:

  • قابل پذیرش
  • بازنگری جزیی
  • بازنگری کلی
  • غیرقابل پذیرش
  • نمی‌توانم داوری کنم